Kiedy uda już nam się wyprodukować swoje pierwsze domowe piwo, zastanawiamy się, w jaki sposób je przechowywać. Chodzi o to, aby trunek był bezpieczny oraz dobrze się prezentował. Każdy, kto choć trochę zna się na piwie, na pewno wie doskonale, że powinno być ono przechowywane w ciemnych butelkach. Powód jest prosty. Ciemne szkło zapobiega utlenianiu się piwa oraz zmianie jego koloru.


Butelki na piwo


W sklepach możemy dostać butelki na piwo różnej pojemności. Najpopularniejsze to te, o pojemności 05 litra. Zainteresowaniem cieszą się również mniejsze butelki o pojemności 0,33 litra, ale nie brakuje również większych np. o pojemności 2 litrów. Większe bardzo często posiadają uchwyt, który ułatwia rozlewanie piwa. W takich butelkach można przechowywać piwo nawet przez dwa lata. Oczywiście, w odpowiednich warunkach, czyli przede wszystkim w chłodnym miejscu. Na butelki możemy przykleić odpowiednie etykiety. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić je samodzielnie, jednak są dostępne również gotowe etykiety samoprzylepne. Oklejanie butelek takimi etykietami przebiega szybko i sprawnie, co przy większej ilości ma spore znaczenie. Dzięki takim dodatkom butelki mogą wyglądać naprawdę profesjonalnie.


Kapsle i kapslownice


Butelki to nie wszystko. Trzeba je przecież czymś zamknąć, aby były szczelne. Do zamykania piwa służą oczywiście kapsle, których średnica wynosi 26 milimetrów. Pasują one do większości dostępnych na rynku butelek, również takich po piwie sklepowym i są dostępne w różnych kolorach. Aby kapsel zapewnił szczelność butelki, niezbędna jest również kapslownica, czyli specjalny przyrząd do zakładania kapsli. Istnieją trzy rodzaje kapslownic. Najtańsza, ale jednocześnie najmniej wygodna, to kapslownica młotkowa. Bardziej praktyczna i łatwiejsza w użytkowaniu jest kapslownica dwuramienna. Natomiast najwygodniejszą, a zarazem najdroższą opcją jest kapslownica stołowa.


Akcesoria do mycia butelek


Butelki, do których rozlewamy piwo, muszą być dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane. Dlatego warto zaopatrzyć się w szczotki do mycia butelek, które są na tyle elastyczne, że mogą dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Istnieją także specjalne dysze do mycia butelek podpinane do kranu. Wprowadzone do środka butelki czyszczą jej wnętrze silnym strumieniem wody. To spore ułatwienie dla osób, które produkują trunki na większą skalę.
 

Warto przeczytać