Odpowiedni sprzęt to zdecydowanie największy koszt początkowy domowego warzenia piwa. Jest jednak najważniejszy dla osiągnięcia sukcesu przez każdego domowego piwowara. Zły sprzęt lub, co gorsza, próba obejścia się bez niego, może spowodować poważne bóle głowy i sprawić, że całe nasze doświadczenie z domową produkcją piwa stanie się bardzo frustrujące. Ale niekoniecznie potrzebujemy najbardziej wysublimowanego i najbardziej futurystycznie wyglądającego sprzętu, aby wyprodukować pyszne piwo.
Fermentator
Do przetrzymywania brzeczki potrzebne jest specjalne naczynie, w którym zachodzi proces fermentacji. Istnieje wiele rodzajów fermentorów, z których każdy ma swoje wady i zalety. Proponujemy profesjonalny kocioł zacierny wykonany ze stali nierdzewnej. Ma objętość 32 litrów i służy zarówno do sporządzania zacieru, warzenia, jak i schładzania brzeczki. Jest wyposażony w automatyczny timer, regulator mocy oraz regulator temperatury.
Pokrywa ze śluzą powietrzną
W górnej części fermentora umieszczona jest śluza powietrzna, która umożliwia ucieczkę dwutlenku węgla, produktu ubocznego fermentacji z fermentora bez wpuszczania zanieczyszczeń. W zależności od fermentora czasami konieczne jest zastosowanie zatyczki, aby zabezpieczyć śluzę powietrzną. Bez śluzy ciśnienie w fermentorze może spowodować wyskoczenie pokrywy lub korka, a najgorszym wypadku nawet solidny wybuch.
Środki do odkażania
Dezynfekcja zapewnia, że nie ma żadnych mikroorganizmów, które mogłyby zepsuć nasze piwo. Możemy stosować specjalne środki do dezynfekcji w sprayu, a butelki do piwa odkażać w specjalnych sterylizatorach. Jednak najpopularniejszym środkiem dezynfekcyjnym przy domowej produkcji alkoholi jest pirosiarczan potasu.
Areometr
Areometr służy do pomiaru siły ciężkości lub gęstości cukru w brzeczce i piwie. Technicznie nie potrzebujemy areometru do warzenia piwa, ale pomiar grawitacji pozwala dokładnie monitorować fermentację i obliczać parametry, takie jak zawartość alkoholu. Będziemy także potrzebować naczynia do przechowywania próbki do pomiaru.
Spośród innych sprzętów i akcesoriów, które warto przejrzeć w sklepach ,znajdują się chłodnice zanurzeniowe, sprzęt do filtrowania, różnego rodzaju mieszadła, sita i rurki. Oczywiście, im bardziej rozbudowany jest nam warsztat, tym praca piwowara będzie łatwiejsza.
Warto przeczytać
- 14 czerwca 2018
Produkcja wina to dosyć wymagające zadanie. Jednak możliwość smakowania domowego wina doskonałej jakości sprawia, że szybko zapominamy o wszelkich trudach. Wytwarzanie...
Czytaj dalej- 14 czerwca 2018
Produkcja domowego wina może być bardzo przyjemnym i przynoszącym satysfakcję zajęciem. Efektem jest pysze, domowe wino, które warto odpowiednio przechowywać i serwować...
Czytaj dalej