Drożdże piwne w powszechnym stosowaniu pomagają podczas procesu fermentacji alkoholi. Nie od dziś wiadomo jednak, że naturalne składniki znajdą zastosowanie w wielu innych dziedzinach, najczęściej pozornie odległym od przeznaczenia pierwotnego. Dzisiaj porozmawiamy na temat zastosowania drożdży piwowarskich w kosmetyce, a konkretniej – o działaniu na włosy i skórę. Jeśli jesteś zainteresowana tym tematem, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Bogactwo składników odżywczych
Drożdże piwne nie od dziś cieszą się popularnością w domowych laboratoriach. Bardzo często były „tajnym” składnikiem naszych babć i mam w radzeniu sobie z problemami dermatologicznymi lub odpornościowymi. Drożdże są bowiem kopalnią wartościowych substancji, w tym witamin i minerałów, które wpływają zbawiennie na ludzki organizm. Głównym składnikiem jest oczywiście Saccharomyces cerevisiae (w dosłownym tłumaczeniu: cukrowe grzyby), czyli drożdże, znane nam jako drożdże piwne, piekarnicze lub szlachetne. Ten typ drożdży cechuje świetna zdolność do rozkładania cukrów (w procesie fermentacji), dlatego bardzo często stosuje się je w produkcji alkoholu czy w piekarniach. Prócz tych właściwości, w drożdżach znajdują się bardzo duże ilości krzemu i magnezu, czyli substancji współodpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.
Kiedy warto sięgnąć po drożdże?
Kuracja drożdżami piwnymi jest polecana zwłaszcza w okresie osłabienia, np. jesienią i zimą, kiedy jesteśmy narażeni na różne bakterie i wirusy, a w jedzeniu brakuje potrzebnych witamin i minerałów. Dopada nas ogólne zmęczenie i spowalniamy, a naocznym skutkiem tych zmian jest nadmierne wypadanie włosów, problematyczna cera i łamliwe paznokcie. Pamiętajmy jednak, że w zdrowym organizmie każdego dnia wypada około 100 włosów, więc nie ma powodu do paniki, jeśli zaczniemy to zauważać. Alarmującym sygnałem może być np. zatkany od naszych włosów spływ wanny czy prysznica albo wyjmowanie garści włosów ze szczotki po każdym czesaniu. Wtedy warto sięgnąć po drożdże.
Suplementacja drożdżami piwnymi
Kurację drożdżową możemy zrobić na dwa sposoby – zewnętrznie lub wewnętrznie. Jeśli chodzi o zewnętrzne działanie, musimy zaopatrzyć się w drożdże, dostępne w każdym supermarkecie za grosze. Z kostki drożdży robimy maseczkę, którą stosujemy przed każdym myciem głowy i trzymamy ją na włosach ok. 20-30 min. Jak zrobić maseczkę? Wystarczy odkroić ok. połowę kostki drożdży i rozdrobnić je z letnią wodą (nie wrzątkiem!), a następnie rozprowadzić po skórze głowy i włosach. Taka maseczka szybko zaschnie i będzie wymagała więcej wody do zmycia. Taką samą mieszankę możemy zastosować na twarz (wcześniej oczyszczoną). Jeśli chodzi o kurację wewnętrzną, w aptekach dostępne są suplementy z dodatkiem drożdży.
Warto przeczytać
- 15 czerwca 2018
Od wielu pokoleń drożdże piwne są sukcesywnie stosowane w celach zdrowotnych. Lecznicze receptury z ich dodatkiem tworzyły już nasze babcie, by poprawić kondycję włosów...
Czytaj dalej- 14 czerwca 2018
Powszechnie uważa się, że drożdże piwne, piwowarskie, piekarnicze i spożywcze to jeden i ten sam produkt. Prawda leży jednak nieco gdzie indziej – wszystkie...
Czytaj dalej