Jeżeli chcemy w domowych warunkach produkować dobrej jakości wino powinniśmy uzbroić się w kilka niezbędnych akcesoriów. Dzięki nim powolny i wymagający ogromnej cierpliwości proces wytwarzania wina z pewnością będzie łatwiejszy i przyjemniejszy. Nie będzie również wymagał od nas tyle pracy. Do produkcji wina jest wymagane nie tylko odpowiednie naczynie. Czego zatem potrzebuje świeżo upieczony winiarz?

Nastaw po dodaniu do niego drożdży wymaga dokładnego wymieszania. Możemy to oczywiście zrobić za pomocą długiej łyżki czy innego podobnego przedmiotu. Jednak, po co się męczyć, gdy mamy do dyspozycji specjalne mieszadło do nastawu. Jest wystarczająco długie i solidne, by porządnie wymieszać nastaw.

W trakcie produkcji wina będziemy go z pewnością wielokrotnie próbowali, aby lepiej kontrolować cały proces. Do pobierania wina z beczki czy balona w celu degustacji możemy użyć specjalnej pipety wykonanej z grubego szkła doskonałej jakości. Wystarczy zanurzyć ją w winie i odciągnąć jego odpowiednią ilość. Pipeta ma długość 380 milimetrów.

Gdy chcemy odciągnąć większą ilość wina, może być to problematyczne bez odpowiedniej rurki. Profesjonalna teleskopowa rurka o zakresie 37-66 centymetrów, z wężykiem o długości 97 centymetrów posiada specjalny zacisk, który odcina wypływ wina. Wyposażona jest również w reduktor osadów oraz sprężynę stabilizującą.

Szklane kulki wyglądają jak element dekoracyjny, ale wykorzystuje się je w winiarstwie do wypełniania pustej przestrzeni w balonie. Balon z winem powinien być, bowiem wypełniony pod sam korek. Im mniej powietrza się w nim znajduje, tym lepiej. W opakowaniu znajduje się około 45 kulek, co może zwiększyć objętość płynu o 01 l. Podobne kulki stosuje się w piwowarstwie i gorzelnictwie, ale do nieco innych celów.

Jednym z najbardziej charakterystycznych akcesoriów do domowej produkcji wina jest rurka fermentacyjna. Kiedyś rurki były szklane. Dziś wykorzystuje się ich plastikowe siostry. Są niezbędne do fermentacji nastawów i zacierów.
Wytworzone wino trzeba do czegoś rozlać. Gdy mamy do dyspozycji stare butelki możemy je z powodzeniem wykorzystać. Jednak najpierw trzeba je bardzo dokładnie umyć. Możemy posłużyć się praktyczną nakładką na kran. Wkładamy ją do butelki, a po naciśnięciu wystającej części mocny strumień wody spryskuje wnętrze butelki. Mycie butelek przy użyciu tej dyszy jest bardzo łatwe i szybkie.
 

Warto przeczytać