Produkcja domowego wina może być bardzo przyjemnym i przynoszącym satysfakcję zajęciem. Efektem jest pysze, domowe wino, które warto odpowiednio przechowywać i serwować gościom w specjalnie do tego celu przeznaczonych naczyniach. W co powinna zaopatrzyć się osoba rozpoczynająca swoją przygodę z produkcją wina w domowym zaciszu?
 


Butelki i słoje


Butelki do wina same w sobie są niezwykle dekoracyjne, zwłaszcza że producenci dbają o dostarczanie ich klientów w różnorodnych formach. Butelka choinka, butelka w kształcie diamentu, butelka typu galon, butelka gwiazda, nawet butelka krasnal. Wyobraźnia producentów butelek zdaje się nie mieć granic. Butelka, poza tym, że pełni funkcję dekoracyjną, zabezpiecza nasze wino. Oczywiście, pod warunkiem, że jest odpowiednio zakorkowana, a najlepiej zabezpieczona specjalnym termokurczliwym kapturkiem. Do serwowania wina używamy także słojów z niewielkimi kranikami. To bardzo efektowne rozwiązanie, które podczas przyjęcia może zrobić prawdziwą furorę. Musimy pamiętać o tym, by szklanych butelek i słojów nie myć w gorącej wodzie. Możemy w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia szkła. Najbardziej wskazana do pielęgnacji tych naczyń jest letnia woda z dodatkiem odpowiedniego środka dezynfekcyjnego.


Karafki


Nie ma bardziej szlachetnego sposobu przechowywania i serwowaniu trunków, niż karafki. I choć naczynia te powoli odchodzą w przeszłość, wielu miłośników wina nie wyobraża sobie podawania wina w innych naczyniach. Odpowiednie serwowanie wina jest przecież częścią całego rytuału jego degustacji. Karafki posiadają różne pojemności. Niektóre z nich przybierają zaskakujące kształty. Szklane karafki to tańsza opcja. Jednak najpiękniej wygląda wino w karafkach kryształowych. Na pewno warto w nie zainwestować.


Szklane beczułki do wina


Kiedy wyprodukowaliśmy już pyszne wino domowej roboty, zazwyczaj chcemy się nim pochwalić. Taki trunek będzie się doskonale prezentował w szklanych beczułkach służących do przechowywania oraz serwowania wina, nalewek i destylatów. Beczułki wyglądają niezwykle efektownie, są pięknie stylizowane i mogą stanowić fantastyczną ozdobę stołu podczas biesiady. Beczułki występują w różnych objętościach. Z reguły posiadają podstawki, które ułatwiają stabilne postawienie ich na blacie. Serwowanie wina ułatwiają natomiast specjalne kraniki.
 

Warto przeczytać