Destylacja domowych alkoholi bez odpowiedniego sprzętu nie jest możliwa. Każdy, kto chce się zająć produkowaniem własnych trunków, powinien posiadać alembik. W sklepach dostępne są różne rodzaje takiego sprzętu. Jednak najbardziej popularne są alembiki miedziane, gdyż materiał ten jest gwarancją doskonałej jakości i trwałości. Aby destylacja była bezpieczna, wszystkie materiały użyte do produkcji alembiku powinny być nietoksyczne. Miedź dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne i nie ulega łatwo korozji.
Rodzaje alembików
Do najpopularniejszych, a zarazem najtańszych alembików należą alembiki typu łabędzia szyja. Składają się z trzech zasadniczych elementów: nitowanego kotła, posiadającego mosiężne uchwyty, miedzianej głowicy, połączonej wygiętą rurą (stąd nazwa łabędzia szyja) oraz miedzianej chłodnicy. To klasyczny destylator, który od wieków był stosowany najpierw na Półwyspie Iberyjskim, potem rozpowszechnił się w całej Europie.
Kolejny typ alembiku to alembik jednosegmentowy typu alquitar, w którym kocioł i głowica są połączone za pomocą chłodnicy. Zgodnie z przekazami, historia tego alembiku sięga znacznie głębiej, niż historia łabędziej szyi. Sprzęt był używany początkowo przez Azjatów, a następnie sprowadzony na Półwysep Iberyjski przez Maurów. Wydłużany czas destylacji powoduje, że trunki wytworzone przy jego użyciu są naprawdę doskonałej jakości. Co ciekawe, bywa wykorzystywany nie tylko do destylacji spirytusu, ale również olejków eterycznych, perfum czy wód różanych.
Bardziej zaawansowanym sprzętem jest alembik z płaszczem wodnym. To po prostu zbiornik, w którym wbudowany jest drugi zbiornik. Tego rodzaju alembik sprawdza się w przypadku destylacji naprawdę gęstych nastawów owocowych. Płaszcz wodny ma jeden podstawowy cel. Dzięki niemu nastaw nie przypala się. Do lutowania takich alembików nie używa się nitów. Są one lutowane miedzią lub mosiądzem. W ten sposób alembik staje się wyjątkowo szczelny. Chłodnica skraplająca, czyli tzw. wężownica łączy się z kociołkiem przy pomocy mosiężnego szybkozłącza. Poszczególne elementy alembiku można, zatem z łatwością i bardzo szybko rozłączyć. Chodnica posiada wlot i wylot, zapewniając lepszą kondensację pary, gdyż woda krąży w przeciwnym kierunku. Po kupieniu alembiku warto zadbać o jego odpowiednie uszczelnienie.
Warto przeczytać
- 14 czerwca 2018
Produkcja wina to dosyć wymagające zadanie. Jednak możliwość smakowania domowego wina doskonałej jakości sprawia, że szybko zapominamy o wszelkich trudach. Wytwarzanie...
Czytaj dalej- 14 czerwca 2018
Produkcja domowego wina może być bardzo przyjemnym i przynoszącym satysfakcję zajęciem. Efektem jest pysze, domowe wino, które warto odpowiednio przechowywać i serwować...
Czytaj dalej