Domowa produkcja alkoholi wciąga, nawet jeśli obiecywałeś sobie, że tylko spróbujesz. Ani się nie obejrzysz, a zaczniesz rozglądać się nie tylko za coraz bardziej profesjonalnym sprzętem i dobrymi składnikami, ale też za ciekawymi akcesoriami i gadżetami, które uprzyjemnią czas spędzony na oczekiwaniu na produkt finalny. Oraz umilą wizualny odbiór Twojej domowej piwniczki czy browaru. Dziś podpowiemy, jakie akcesoria do wina wzbogacą Twoją przygodę z wytwarzaniem tego szlachetnego trunku. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.


Akcesoria i produkty, które pomogą Ci utrzymać czystość


Cały proces wytwarzania wina jest długi i skomplikowany, a na dodatek może być brudzący. W końcu plamy z wina na białej koszuli to flagowy przykład każdej reklamy proszku do prania. To jednak niejedyna rzecz, jaka może nam zostać na pamiątkę. Nie trzeba chyba nikomu powtarzać, że gąsior po winie powinien być dokładnie wyczyszczony i odkażony przed wprowadzeniem kolejnej mieszanki do fermentacji. Wiadomo, że ręczne mycie może być nieco utrudnione z racji na budowę (wąskie wejście), dlatego przyda nam się dysza do płukania butelek. Dzięki niej w prosty sposób wyczyścimy sprzęt po i przed produkcją wina i innych alkoholi.


Akcesoria przydatne podczas procesu fermentacji


Hitem wśród winiarzy okazały się szklane kulki. Jak działają? Podczas pierwszego obciągu wina w balonie nie może być pustej przestrzeni, w której gromadziłoby się powietrze. Wino powinno unosić się aż pod sam korek. Dlatego kreatywni producenci wymyślili dorzucenie szklanych kulek, które skutecznie zajmą przestrzeń. Kilkadziesiąt takich kulek to koszt ok. 5 złotych, więc można poeksperymentować. Kolejnym przydatnym gadżetem jest automatyczny syfon do odciągania wina. Używa się go w prosty sposób – jeden koniec zanurzając w balonie, a drugi w czystym naczyniu. Płyn przelewa się automatycznie, nie trzeba bawić się z pompowaniem wina, chociaż wiadomo, że każdy chciałby spróbować, na jakim etapie jest jego produkcja… Pamiętajcie tylko by zainstalować syfon nad osadem, w innym wypadku przeniesie wszystko. Niezbędnym akcesorium jest rurka fermentacyjna. Dzięki niej nasz balon będzie wyglądał jak w laboratorium – po rurce fermentacyjnej dobrze widać, jak przebiega proces fermentacji (od burzliwego bulgotania, aż do uspokojenia). Taka niewinna rzecz również kosztuje grosze, a cieszy oko.


Inne akcesoria


W sklepach branżowych dostępne są przeróżne rzeczy, wszystko zależy od Twoich wymagań. Możesz kupić najprostszy drewniany korek, albo postawić na nowoczesny gumowy, możesz korzystać ze szklanych kulek, by wypełnić przestrzeń, albo kupić elektryczną popmpkę próżniową. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia (no i czasem zawartość portfela). Powodzenia!

Warto przeczytać