Zrobienie wina w domowych warunkach na pewno będzie ciekawym doświadczeniem, nie tylko dla panów. Cały proces na początku może wydawać się nieco skomplikowany, ale jeśli zrobimy wszystko krok po kroku, na pewno przyniesie nam to wiele satysfakcji. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki poradnik o domowej produkcji wina. Koniecznie go przeczytajcie, a potem zabierzcie się do eksperymentów!


Czego będziesz potrzebować: odpowiednie nastawienie i sprzęt


Zanim porozmawiamy o składnikach, licz się z tym, że powinieneś być precyzyjny i cierpliwy, w szczególności na pierwszych etapach. Zanim zaczniesz wybierać owoce, pomyśl o zaopatrzeniu się w profesjonalny sprzęt. Niestety, dobrego wina nie zrobimy w garnku. Jakie są podstawowe elementy winiarskiej wyprawki? Po pierwsze, duża butla, w branży nazywana balonem albo gąsiorem, chociaż nie są to te same naczynia, bo różnią się kształtem. To, jaka będzie ich pojemność, zależy od ciebie, ale pamiętaj o tym, że np. 15 litrowa butla nie zapewni Ci 15 litrów wina. Aby odpowiednio ochronić butlę, potrzebna będzie drewniana skrzynia, którą wyłożymy słomą – dzięki temu zabezpieczymy naczynie przed pęknięciami. Drugim istotnym elementem jest rurka fermentacyjna, za którą zapłacimy grosze. Ostatni element to korek dopasowany do butli, obecnie na rynku dostępne są wygodne gumowe korki, chociaż na pewno drewniane także się sprawdzą.


Z czego zrobimy wino?


Wino robi się głównie z owoców i tutaj nic nas nie ogranicza. Co ciekawe, możemy użyć nie tylko świeżych owoców, ale także mrożonych albo tych z dżemu! Ważne, by dokładnie sprawdzić, że owoce nie są nadgnite ani w żaden sposób popsute. Kolejną ciekawostką jest fakt, że wino możemy wykonać także ze zboża – żyta, pszenicy czy kukurydzy. Co więcej, jest prostsze do zrobienia. Ale załóżmy, że zdecydowaliśmy się na owoce.


Jak zrobić wino - ekspresowy poradnik


Pierwszym etapem jest przygotowanie tzw. matki drożdżowej, na kilka dni przed miażdżeniem owoców. Potrzebujesz do tego gatunku drożdży, który jest dopasowany do wina, jakie chcesz zrobić. Potem przygotowujemy owoce i wodę i dodajemy do nich pożywkę drożdżową. Kolejnym etapem jest stworzenie moszczu, czyli rozgniecenie owoców w oddzielnym naczyniu. Pamiętajmy, że do butli wrzucamy tylko rozgniecione owoce, bez soku. Do moszczu dosypujemy cukru i dolewamy połowę wody z przepisu, z którego korzystamy. Następnie będziemy musieli uzbroić się cierpliwość i odczekać około dwóch tygodni. Po upływie tego czasu do mikstury dolewamy pozostałą część wody i dosypujemy resztę cukru. Teraz będziesz musiał poczekać kolejne kilka-kilkanaście dni, aż całość ulegnie fermentacji. Ostatnim krokiem będzie oczyszczenie wina z owoców i martwych drożdży.

Warto przeczytać