Cukrówka, czyli inaczej nastaw cukrowy, to najprostszy wsad do przeprowadzenia procesu destylacji. Mowa oczywiście o domowej produkcji wina, która w naszym kraju cieszy się ogromną popularnością. Dzisiaj porozmawiamy właśnie o cukrówce, której przygotowanie jest jednym z etapów robienia alkoholi. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!


Cukrówka – zaprawa do alkoholu


Jak już wspomnieliśmy we wstępie, cukrówka to zarówno najprostsza, jak i najszybsza zaprawa alkoholowa. Potrzebujemy do niej jedynie zwykłego i taniego białego cukru, który zawiera odpowiednie ilości sacharozy i disacharydu (cząsteczek fruktozy i glukozy). Do rozpuszczonego cukru w wodzie musimy dodać drożdży, aby doszło do procesu fermentacji – drożdże posiadają właściwości szybkiego i efektywnego rozkładania cukrów na etanol i dwutlenek węgla. Pierwsze widoczne efekty fermentacji – czyli bulgotające pęcherzyki – pojawią się na cukrówce już po kilku godzinach.


Jakich drożdży najlepiej użyć do nastawu cukrowego?


Zacznijmy od tego, że najczęściej robionym zacierem jest zacier owocowy, który zachwyci nas pięknym zapachem i dobrym smakiem. Cukrówka nie da nam takiego efektu, ale prócz szybkiego przygotowania ma inne zalety. Do nastawu cukrowego nie potrzebujemy bowiem żadnych enzymów, które musiałyby poradzić sobie ze skrobią, dzięki czemu szybko otrzymamy mocny i czysty produkt finalny. Z tego powodu do cukrówki zwykle wybiera się drożdże typu Turbo lub Pure, charakteryzujące się skutecznością już po 48 godzinach od zaszczepienia. Czasem producenci tworzą mieszanki tych dwóch szczepów drożdży w jednej saszetce. Czym charakteryzują się drożdże turbo? Właśnie szybkością rozkładu cukru na etanol. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w rodzaj drożdży turbo, do których po dwóch dniach dodasz kolejną porcję cukru – co zwiększy moc alkoholu. Natomiast drożdże typu pure mają nieco dłuższy czas fermentacji, ale za to pozostawiają czysty i delikatny w smaku nastaw. Innymi słowy, wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli stawiasz na wyprodukowanie bardzo mocnego trunku, powinieneś sięgnąć po drożdże mocne, które po pierwszej fermentacji dadzą nawet do 23% mocy alkoholu. W takich wypadkach uważnie czytaj instrukcję, pilnuj temperatury i bądź precyzyjny, taki nastaw łatwo jest zepsuć.


Skąd brać sprawdzone przepisy na nastaw cukrowy?


Pierwszym źródłem mogą być sklepy branżowe i producenci akcesoriów oraz składników do produkcji alkoholu. Możesz sięgać także na fora poświęcone temu zagadnieniu, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami. Unikaj przepisów "z głowy" - są bardzo nieprecyzyjne, a to, że Twojemu znajomemu się udał, nie znaczy, że wg Twojego gustu końcowy produkt będzie równie satysfakcjonujący.

Warto przeczytać